11.03.2021

Součástí krajských kol Ekonomické olympiády budou diskuze o vlivu pandemie na styl výuky i udržitelnosti velkých firem

Již v úterý 16. března 2021 začínají krajská kola 5. ročníku Ekonomické olympiády. Zúčastní se jich celkem 1 195 studentů z 339 středních škol. Součástí bude i doprovodný program v podobě online panelových diskuzí, které se uskuteční ve čtvrtek 18. března. Panely se zaměří na změnu stylu výuky v souvislosti s pandemii covid-19 a také na aktuální téma udržitelnosti velkých firem.

Krajská kola v online podobě
Letošní krajská kola se vzhledem k aktuální situaci budou konat v online prostředí. Na účastníky čeká 25 uzavřených otázek z oblastí ekonomie a financí, na jejichž zodpovězení mají časový limit 40 minut. Nejlepších 50 studentů postoupí do červnového celostátního finále. „Ekonomická olympiáda zpřístupňuje témata z oblastí ekonomie a financí mladým lidem, a tím se podílí na zvyšování finanční gramotnosti české společnosti. Snažíme se také motivovat školy, aby ve větší míře zaváděly tato témata do výuky, ideálně ve formě samostatných předmětů,“ sdělila Martina Bacíková, zakladatelka a ředitelka Institutu ekonomického vzdělávání, který je organizátorem olympiády.

Firemní hodnoty a strategie z pohledu udržitelnosti
První diskuzní panel, který doplní krajská kola, se bude věnovat udržitelnosti velkých firem. „Jedná se o široké téma, které se promítá do mnoha aspektů našich životů. Velmi diskutované je i na půdě velkých společností. Cílem panelu je najít odpovědi na otázky týkající se budoucího vývoje organizací z pohledu udržitelnosti a jejich vlivu na další generace. A to nejen v kontextu životního prostředí, růstu sociálních výdajů, stárnoucí populace, ale také zahraniční politiky či využívání levné pracovní síly,“ upřesnila Bacíková. Do diskuze se zapojí zástupci Komerční banky, České asociace pojišťoven, PwC Česká republika či společnosti Kooperativa. Debatovat se bude také o tom, jak současná situace změnila vize a plány společností právě v oblastech životního prostředí, vědy či vzdělání.

Jak pandemie ovlivnila výuku?
Tématem druhé panelové diskuze bude vliv pandemie na formu a styl výuky. Diskutovat budou zástupci Vysoké školy finanční a správní, Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pozornost bude věnována také inovacím spojeným s online výukou či budoucnosti online vzdělávání. Veřejnost může oba diskuzní panely zcela zdarma sledovat online na YouTube kanále INEV.

Souhrnné informace

Krajská kola Ekonomické olympiády
Testování: úterý 16. března 2021

Online panelová diskuze: Udržitelnost velkých firem
Čtvrtek 18. března 2021 od 9:30 do 10:50
Odkaz ke sledování streamu: https://www.youtube.com/watch?v=XItEwTf7ofg
Více informací k programu: https://fb.me/e/3O8FdNhCa

Online panelová diskuze: Jak změnila pandemie styl výuky?
Čtvrtek 18. března 2021 od 11:10 do 12:30
Odkaz ke sledování streamu: https://www.youtube.com/watch?v=Zzn86RbWV8k
Více informací k programu: https://fb.me/e/1XFrkeuBA