Výsledky krajských kol VI. ročníku Ekonomické olympiády

Do finále postupuje 50 studentů a studentek z celé republiky. Studenti a studentky jsou v rámci krajů seřazeni na základě počtu získaných bodů a v případě, že se body shodují, podle času, za který test vyplnili. 

STUDENTI POSTUPUJÍCÍ DO FINÁLE

Hlavní město Praha Olomoucký kraj
Jihočeský kraj Pardubický kraj
Jihomoravský kraj Plzeňský kraj
Karlovarský kraj Středočeský kraj
Královéhradecký kraj Ústecký kraj
Liberecký kraj Kraj Vysočina
Moravskoslezský kraj Zlínský kraj

 

Všem postupujícím moc gratulujeme a budeme se na ně těšit 20.-21. června 2022 na slavnostním finále v Praze!

Bližší informace o finále Vám budou zaslány na e-mail.

 

Krajská kola 2022

Vážení učitelé, vážení studenti,

krajská kola se nám velmi rychle blíží, uskuteční se již ve středu 26. ledna 2022. V pondělí 24. ledna Vám bude doručen e-mail s bližšími informacemi, odkazy a hesly. Pokud Vám tento e-mail nedorazí, neprodleně nás kontaktujte na e-mailu [email protected]. Jak jste byli informováni již dříve, program krajského kola se skládá celkem ze 2 částí, pro možnost psát test je povinná účast na obou těchto částech. Bližší harmonogram naleznete pod tímto odkazem

Od 9.00 proběhne první část programu, v rámci které Vás přivítá generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka, viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký, který zároveň vyhlásí cenu ČNB pro letošní ročník, nebo ředitelka INEV Martina Bacíková. Následně si slovo převezmou bývalí vítězové Ekonomické olympiády Pavel Králík a Otakar Kořínek, kteří Vás pozvou do spolku ECONET a Dagmar Biersaková, která si pro změnu připravila krátký program pro pedagogy. Vrcholem první části bude diskuse na téma „Jak může vypadat Vaše kariéra“, v rámci které se Vám představí úspěšní a inspirativní lidé, kteří Vám přiblíží jejich pracovní pozice a cestu, kterou si k jejich získání prošli. Těšit se tak můžete na paní Hanu Kovářovou, ředitelku komunikace Komerční banky, pana Petra Jedličku, hlavního analytika ČAP a na pana Adama Čížka, který působí na pozici Head of People Development v Kooperativě. Do hovoru se mohou připojit pouze postupující studenti (odkaz naleznete v obdrženém e-mailu), ostatní mohou sledovat živé vysílání, které bude k dispozici na YouTube.

Odkaz na živé vysílání

V druhé části programu, která začne v 10.30, se uskuteční celkem 6 krajských kol. Krajského kola I pro kraje Jihomoravský a Vysočina se ujala Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity, za níž si program připravila paní doktora Žáková Talpová, představí se s přednáškou „Jak se dobře ptát a proč se ptát nejen v ekonomických disciplínách“. Druhého krajského kola, a to pro kraje Hlavní Město Praha, Středočeský, Karlovarský a Ústecký se ujala Vysoká škola finanční a správní, za kterou vystoupí pan docent Schlossberger s přednáškou na téma „Ochrana spotřebitele. Další krajské kolo se bude konat pro kraje Pardubický a Královéhradecký, tentokrát pod taktovkou fakulty Ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Vystoupí pan docent Černohorská a paní doktorka Pichová, kteří s Vámi budou diskutovat na aktuální ekonomické téma. Krajského kola IV se zhostila Fakulta managementu a ekonomiky UTB, za kterou vystoupí její děkan, pan profesor Tuček a dále bývalý viceguvernér ČNB, pan doktor Mojmír Hampl, těšit se můžete na přednášku o jeho působení v ČNB. Páté krajské kolo se uskuteční pro Plzeňský kraj, program si pro něj připravila Fakulta mezinárodních vztahů VŠE, za kterou vystoupí pan doktor Houska s přednáškou na téma „Green Deal aneb udržitelnost v ekonomice“. Posledního krajského kola, a to pro kraje Jihočeský, Liberecký a Moravskoslezský se ujme University of New York in Prague, těšit se tak můžete na paní Sofiyu Ogurtsovou a pana Lubomíra Majerníka, který řekne více o rozdílech mezi soukromými a veřejnými vysokými školami. 

Na každé z těchto krajských kol se dostanete přes zvláštní odkaz (každé krajské kolo je samostatný hovor). I tyto odkazy Vám budou zaslány v e-mailu v pondělí 24. ledna 2022. Pro krajské kolo platí několik pravidel: v případě, že nejsem vyzván/a k odpovědi nebo ke vznesení dotazu, máte vypnutý mikrofon (v případě, že bude docházet k narušování hladkého průběhu krajského kola, může být student z hovoru vyloučen a tím také diskvalifikován ze soutěže Ekonomická olympiáda). Při připojování k hovoru uveďte vždy své celé jméno a případně také název (či zkratku) školy – bude prováděna prezenční listina a pokud na ní nebudete dohledatelní, nebude Vám test bohužel uznán.

Odkaz a heslo k testu Vám budou znovu zaslány na společném hovoru. 

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Tým EO

Krajská kola

Do krajských kol postupují studenti z kol školských, a to podle klíče uvedeného pod záložkou „školní kola“. Testování v krajských kolech probíhá písemnou formou. Až na výjimky se krajské kolo vždy koná v daném kraji ve spolupráci s krajskými úřady či univerzitami. Přesné informace o termínu a místě konání krajského kola obdržíte včas emailem.

Vzhledem k stále přetrvávající špatné epidemiologické situaci se krajská kola 2021/2022 uskuteční online, a to dne 26. ledna 2022. Bližší informace včetně harmonogramu a instrukcí k testování naleznete ve svém e-mailu. V pondělí 24. ledna budou také zveřejněny v aktualitách tohoto webu.

Na základě výsledků krajských kol postoupí 50 studentů z celé ČR do slavnostního finále konaného v České národní bance. Studenti se seřadí podle počtu dosažených bodů (v roce 2021/2022 je to maximálně 25 bodů). V případě, že se na postupovém místě nachází více studentů, rozhoduje o jejich postupu čas – tedy doba, za jakou test vyplnili (postupují studenti, kteří test odevzdali rychleji). 

Struktura testu

Test se skládá z 25 uzavřených otázek. Obsah testu a testovaných oblastí z ekonomie a financí odpovídá školnímu kolu EO. Náročnost testu je vyšší než ve školním kole, doporučujeme prostudovat učebnici Ekonomie (prof. Robert Holman).