19.12.2020

Školních kol Ekonomické olympiády 2020/21 se zúčastnilo  přes 15 000 středoškoláků

Již pátý ročník Ekonomické olympiády se i letos těší velké oblibě ze strany učitelů a středoškoláků. Do školních kol se zapojilo celkem 339 škol z celé České republiky, své znalosti z ekonomie a financí prověřilo 15 552 studentů. Průměrná úspěšnost v testu byla 49 %, což je nárůst o sedm procentních bodů oproti minulému ročníku. Nejlepšího výsledku dosáhli dva studenti, kterým se podařilo získat maximální počet bodů.

Školní kola Ekonomické olympiády, jejímž organizátorem je Institut ekonomického vzdělávání (INEV), se konala online formou od 23. 11. do 4. 12. 2020. Studenti měli možnost zjistit, jak se orientují v oblastech týkajících se mikroekonomie, makroekonomie, finanční gramotnosti, dějin ekonomického myšlení, mezinárodní ekonomie i aktuálního dění a hospodářské politiky. „Používaný systém testování umožňuje podrobně analyzovat získané výsledky. Díky tomu jsme schopni identifikovat oblasti, které jdou studentům nejvíce a které naopak nejméně. Následně můžeme vytvářet pro pedagogy doporučení ohledně témat, která je potřeba ve výuce rozvíjet. Získané poznatky využíváme i v rámci INEV akademie při organizaci kurzů pro učitele,“ řekla Martina Bacíková, ředitelka a zakladatelka INEV.

Do krajských kol postoupilo 1 195 studentů, nejvíce z Jihomoravského kraje, Hlavního města Prahy a kraje Moravskoslezského. „Vzhledem k současné situaci spojené s pandemií covid-19 se krajská kola budou konat opět online, testování proběhne 16. března a na 18. března je naplánovaná online konference, která se zaměří na aktuální témata,“ doplnila Bacíková. Z krajských kol postoupí nejlepších 50 studentů do červnového celonárodního finále, které by se mělo uskutečnit již fyzicky v České národní bance. Ekonomickou olympiádu se v posledních letech po vzoru České republiky podařilo rozšířit do dalších zemí, konkrétně na Slovensko, do Maďarska, Polska a nově také do Řecka a Číny. Nejlepší soutěžící pak mají jedinečnou příležitost zúčastnit se slavnostního mezinárodního finále. „Jedná se o skvělou možnost, jak sdílet zkušenosti z oblasti ekonomického vzdělávání se zahraničními partnery,“ sdělila Bacíková.